Kilku użytkowników Participant Portal poinformowało KE, że otrzymały wiadomości e-mail z adresu e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., udając, że pochodzą z Participant Portal, prosząc o ważne dane osobowe i finansowe, takie jak dane konta lub konta bankowego. Takie e-maile mogą również poprosić o kliknięcie linku lub pobranie załącznika, aby zaktualizować tam odpowiednie informacje.

Pierwsze działanie przeciwko phishingowi ma być czujnością. Chroń się, pamiętając o następujących kwestiach:

Participant Portal nigdy nie prosi o przesyłanie ważnych informacji osobistych i finansowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podczas logowania do Participant Portal sprawdź, czy jako punkt wyjścia używany jest domyślny adres URL https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/.

Zignoruj wiadomości typu phishing. Nie należy się zmobilizować do przestrzegania wskazówek tylko dlatego, że zagrozili, że coś się stanie z Twoim kontem lub z wnioskiem o fundusze unijne, jeśli nie odpowiesz.

Zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników lub pobierania plików. Mogą zawierać wirusy lub oprogramowanie, które mogą stwarzać zagrożenia dla komputera.

Zaktualizuj swoje hasło użytkownika regularnie. Nie używaj haseł, które można łatwo przypisać do Ciebie, np. Imię i nazwisko lub urodziny.

Zgłoś swoje podejrzenia o zdarzeniach phishingowych za pośrednictwem IT Service Desk.