Działania Marii Skłodowskiej-Curie (6 162 mln euro)

Działania Marii Skłodowskiej-Curie (Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA) koncentrują się na tworzeniu optymalnych warunków do rozwoju i korzystania z kapitału intelektualnego Europy w celu kreowania umiejętności, wiedzy i innowacji. Cel ten jest realizowany poprzez prowadzenie badań naukowych i wymianę wiedzy wspieranych rozwijaniem innowacyjnych programów badawczo-szkoleniowych, współpracą pomiędzy sektorem akademickim i pozaakademickim oraz krajami trzecimi, tworzeniem atrakcyjnych warunków pracy i zatrudnienia, a także promowaniem kariery naukowej.

Adresaci

Działania Marii Skłodowskiej-Curie skierowane są do instytucji działających w obszarze badań i innowacji, tj. uczelni, instytutów badawczych i przedsiębiorstw oraz innych organizacji sektora B+R zainteresowanych rozwijaniem zasobów ludzkich poprzez (1) przyjmowanie naukowców z całego świata, (2) wysyłanie pracowników naukowych do placówek zagranicznych oraz (3) wymianę personelu naukowego, technicznego i zarządzającego pomiędzy instytucjami partnerskimi biorącymi udział w projekcie. Działania MSCA oferują (4) indywidualnym naukowcom możliwość prowadzenia badań i udziału w szkoleniach, zarówno w sektorze akademickim jak i pozaakademickim, rozwijających wiedzę badawczą i umiejętności wspierające rozwój ich kariery zawodowej.

• Instytucje uczestniczące w działaniach Marii Skłodowskiej-Curie mogą pochodzić z sektora akademickiego, do którego zaliczane są publiczne i prywatne uczelnie przyznające stopnie naukowe, publiczne i prywatne instytuty badawcze o charakterze  non-profit, międzynarodowe organizacje o znaczeniu europejskim  (np. CERN, EMBL) oraz Wspólne Centrum Badawcze (JRC). Do sektora pozaakademickiego należą przedsiębiorstwa, w tym MŚP oraz wszystkie inne organizacje nie wpisujące się w powyższą definicję sektora akademickiego, np. banki, szpitale, muzea, organizacje pozarządowe.  Instytucje w projektach MSCA mogą mieć status beneficjenta podpisującego umowę grantową z KE i zatrudniających naukowców albo status organizacji partnerskiej. Instytucja taka nie występuje w kontrakcie z KE, za to dołącza do wniosku potwierdzenie chęci udziału w projekcie. Jej rolą jest szkolenie i przyjmowanie naukowców na staże/praktyki, a koszty jej udziału są pokrywane przez jednego z beneficjentów.
  • Naukowcy, każdej narodowościuprawnieni do otrzymania grantu MSCA to osoby, które ukończyły studia wyższe umożliwiające otwarcie przewodu doktorskiego (tytuł magistra lub jego odpowiednik). W momencie ubiegania się o grant nie muszą być zatrudnieni, a ich udział w poszczególnych typach działań MSCA zależy od długości stażu naukowego, który także warunkuje wysokość wynagrodzenia: (1) początkujący naukowcy – do 4 lat stażu po uzyskaniu tytułu magistra, (2) doświadczeni naukowcy – stopień doktora lub powyżej 4 lat stażu naukowego po uzyskaniu tytułu magistra.
Ogólne cechy programu
    • obszary badawcze i tematy naukowe proponowane są przez aplikujące instytucje i naukowców, a projekty są oceniane w ramach kilku paneli tematycznych; składane projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy, z wyjątkiem tych, które są objęte Traktatem EURATOM;
    • zasadą nadrzędną jest mobilność międzynarodowa (przekraczanie granic państwowych) oraz sektorowa (sektor akademicki <-> sektor pozaakademicki). Naukowcy muszą spełniać regułę mobilności mówiącą, że nie mogą realizować grantu w kraju, w którym przebywali dłużej niż 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat do daty zamknięcia danego konkursu (odstępstwa w grantach Indywidualnych) lub rekrutacji (pozostałe rodzaje MSCA, odstępstwo dla RISE);
    • rodzaj działania MSCA warunkuje składanie projektu do KE przez (1) konsorcjum instytucji lub (2) pojedynczą organizację albo przez (3) indywidualnego naukowca w porozumieniu z instytucją go przyjmującą. Umowa grantowa (kontrakt) jest zawsze zawierana pomiędzy KE a instytucją.  Finansowane przez MSCA organizacje są zobowiązane do podpisania umowy zatrudnienia z naukowcami, zgodnie z obowiązującym w danym kraju prawem i z uwzględnieniem zasad KE;
    • nacisk kładziony jest na aktywny udział sektora pozaakademickiego, szczególnie przemysłu i MŚP oraz na rozwijaniu innowacyjnych kompetencji naukowców;
    • działania MSCA są finansowane na INNYCH zasadach niż ogólnie przyjęte dla H2020. Budżety tworzone są automatycznie na podstawie liczby osobo-miesięcy, na jakie zatrudniani lub oddelegowywani są naukowcy, zgodnie z przyjętymi przez KE stawkami na poszczególne kategorie kosztów (tzw. unit costs). Finansowanie obejmuje (1) wynagrodzenia lub oddelegowywania naukowców, (2) koszty realizacji badań, organizacji i/lub konferencji, szkoleń i kursów, (3) zarządzania oraz kosztów pośrednich;
    • kraje stowarzyszone z programem H2020 (Associated Countries) biorą udział w MSCA na takich samych zasadach jak kraje członkowskie UE (Member States – MS);
    • w projektach mogą uczestniczyć zarówno organizacje jak i naukowcy z krajów trzecich, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dla H2020 zawartymi w Rules of Participation. Część z tych krajów może otrzymać finansowanie z H2020;
    • przy ocenie i realizacji projektów brane są pod uwagę oferowane warunki pracy, przejrzystość rekrutacji oraz możliwości rozwoju kariery w oparciu o zapisy Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
  • TYPY PROJEKTÓW:
  • SZKOLENIE POCZĄTKUJĄCYCH NAUKOWCÓW – SIECI MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE (INNOVATIVE TRAINING NETWORK – ITN)
  • STYPENDIA INDYWIDUALNE MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE STYPENDIA EUROPEJSKIE (EUROPEAN FELLOWSHIPS - EF)
  • STYPENDIA INDYWIDUALNE MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE STYPENDIA ŚWIATOWE (GLOBAL FELLOWSHIPS - GF)