57 małych i średnich przedsiębiorstw z 17 krajów zostało wybranych do finansowania w nowych ramach II Fazy Instrumentu MŚP. Firmy  otrzymają łącznie 94,25 mln euro na zwiększenie skali i internacjonalizację swoich projektów. Zakończony 10 stycznia br. nabór był pierwszą rundą pilotażowego projektu Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC).  

 

Wśród wybranych do finansowania projektów znalazły się: drukarka 3D do żywności, innowacyjna metoda leczenia raka piersi; zestaw do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wieloaktywne opakowanie kartonowe, które wydłuża okres trwałości warzyw o 40% i nowy rodzaj biodegradowalnego bioplastiku.

Pełna lista laureatów.

W tej fazie Instrumentu MŚP (tzw. Faza II) każdy projekt otrzyma do 2,5 miliona euro na finansowanie działań innowacyjnych, takich jak demonstracja, testowanie, pilotowanie i zwiększanie skali. Ponadto firmy będą również korzystać z 12-dniowego darmowego coachingu biznesowego i usług przyspieszania biznesu.

Większość firm wybranych do dofinansowania działa w obszarze zdrowia, inżynierii oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Najwięcej przedsiębiorstw pochodzi z Hiszpanii (13), Holandii (6), a także z Francji i Finlandii (po 5). W tej rundzie Komisja Europejska otrzymała 1154 kwalifikujące się wnioski.

W ramach pilotażu European Innovation Council zmieniły się procedury selekcji dla SME’s Instrument. Po pierwszej ewaluacji na papierze, firmy wybierane są na podstawie rozmów face-to-face z jury złożonym z wyłonione w następstwie bezpośrednich rozmów z jury złożonym z innowatorów, przedsiębiorców i inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka.

Posłuchaj opinii ewaluatorów na temat Instrumentu MŚP i posiedzeń jury: